Teatrul muzical ,,Awakening” – un proiect UVT cu dublă prezentare, în scenă clasică și în manieră cinematografică

UVT prezintă un nou produs cultural, reprezentat de spectacolul ,,Awakening”, care este un proiect inedit de teatru muzical, transpus atât în formă scenică clasică, cât și în manieră cinematografică.
Proiectul cinematografic reprezintă o premieră absolută, atât pentru UVT, cât și pentru Facultatea de Muzică și Teatru – fiind un episod pilot al viitoarelor spectacole de musical realizate de către studenții și profesorii – artiști din cadrul FMT – UVT.
,,Awakening” este un spectacol al deșteptării și revenirii la viață după izolarea și singurătatea perioadei de pandemie, după autoizolarea în lumea virtuală. Acesta este interpretat de actori ai claselor de Actorie română și germană.
Trailer-ul filmului ,,Awakening” poate fi urmărit pe canalul de Youtube al UVT.
Premiera spectacolului va avea loc în 17 iunie, începând cu ora 19:00, pe scena programului „WePerform – Seri de Muzică și Teatru”, oferit de FMT – UVT în Piața Unirii. Apoi, din 18 iunie, varianta cinematografică a spectacolului va putea să fie urmărită pe canalul de Youtube al UVT.