Calendar evenimente

IMPORTANT: Informațiile din această pagină provin din surse publice și comunicate de presă. Echipa TimisoaraAzi.ro nu își asumă responsabilitatea pentru eventualele modificări ulterioare, care nu au fost aduse la cunoștința redacției noastre, în timp util.


19 septembrie – 25 octombrie


Presence, essence, identity – expoziție Magdalena Abakanowicz
Muzeul de Artă
DETALII


14-20 octombrie


Memoriile Cetății: Timișoara Revoluției
diverse locuri
DETALII


16 octombrie – 13 noiembrie

Expoziția Kimonoul japonez, poezie în mișcare
Biblioteca Centrală a UPT
DETALII


18-20 octombrie


Salonul de vinuri Vicii și Delicii
Expo Arad
DETALII


Salonul Internațional de Caricatură de Presă și Arte Vizuale Satirice
Bastionul Theresia
DETALII


Târguri de accesorii și produse naturale
Iulius Town
DETALII


18 octombrie


Les Films de Cannes à Timișoara
15:30, BIENVENIDO MISTER MARSHALL, de Luis Garcia Berlanga (1953, 78 min, SP). Premiul internațional pentru comedie, Cannes 1953. În cadrul Focus Spania, oferit de Instituto Cervantes, cu sprijinul Filmotecii Ministerului Afacerilor Externe, Uniunii Europene și Cooperării din Spania
17:30, DOLOR Y GLORIA, de Pedro Almodóvar (2019, 113 min, ES). Premiul pentru interpretare masculină, Cannes 2019
20:00, TIMIȘOARA. DECEMBRIE 1989, de Ovidiu Bose-Paștina (1991, 78 min). Proiecție de film în secțiunea ROMÂNIA. 30 DE ANI MAI TÂRZIU în parteneriat cu programul Freedom House Romania “Learning from Our Past to Build the Future”.
UVT, Aula Magna
DETALII


CiviCultura
17:00-19:00, Repetiții cu public
19:00-20:00, Evenimente diverse (spectacole de teatru, concerte Țapinarii, CivicTalks, proiecții de filme)
20:00-21:00, Repetiții cu public
Parcul Dacia, Piața Mocioni, Parcul Regina Maria, Aleea Studenților
DETALII


ora 18:00
Întâlnire cu scriitorul Cezar Paul-Bădescu
Librăria La Două Bufnițe
DETALII


ora 19:00
Concert hard rock & gothic cu A Pale Horse Named Death
Club Capcana
DETALII


ora 19:00
Matușa Julia și Condeierul
Teatrul Național, Studio „UTU Strugari”
DETALII


ora 19:00
Cavalerul rozelor
Film mut cu acompaniament orchestral live
Filarmonica Banatul, Sala Capitol
DETALII


ora 19:00
Hopkinson Smith (SUA, Elvetia) – In Modo Antico Novo
Festivalul Baroc, Biserica Romano-Catolică Elisabetin (Piața Bălcescu)
DETALII


ora 20:00
Miss Daisy şi şoferul ei, cu Maia Morgenstern
Opera Națională
DETALII


ora 20:00
Memoriile Cetății: Timișoara Revoluției
Concert Revoluții și Pace
Pod 16
DETALII


ora 21:00
Recital de comedie Doru Octavian Dumitru
CraftBrewPub
DETALII


ora 23:30
Haze Fest
Escape Underground Hub


19 octombrie


ora 9:30
Cupa Mirtys Dance, concurs național de dans sportiv
Dumbrăvița, Sala Polivalentă
DETALII


Ziua Serviciilor Publice
10:00 Teatrul de Copii şi Tineret Merlin, Croitoraşul cel Viteaz
10:45 Mini-Mini Reflex
11:00 Fanfara Big Band
11:20 Deschiderea oficială
11:30 Compania Phantasia / Eva Labadi, OsKar la Serviciile Publice
12:10 Palatul Copiilor
12:20 Val Band
13:00 Vanotek feat Lori
13:45 Dj Kuky
Piaţa Unirii
DETALII


orele 10:00-20:00
Evenimente speciale, de Ziua Armatei României
Iulius Town
DETALII


ora 12:00
Bienala Art Encounters. Proiecție de film
Teatrul Național, Sala Mare
DETALII


Les Films de Cannes à Timișoara
12:00, SUNSET, de László Nemes (2018, 142 min, HU, DE). Premiul FIPRESCI, Veneția 2018. În cadrul secțiunii Ivanov 50.
14:40, PORTRAIT DE LA JEUNE FILLE EN FEU, de Céline Sciamma (2019, 120 min, FR). Premiul pentru scenariu, Cannes 2019
17:00, PARASITE, de Bong Joon-Hoo (2019, 132 min, KR). Palme d’Or, Cannes 2019
20:00, HIER, de Bálint Kenyeres (2018, 120 min, HU, FR, NL). În Competiție, Locarno 2018. În prezența regizorului + Q&A
UVT, Aula Magna
DETALII


ora 16:00
Memoriile Cetății: Timișoara Revoluției
Teatru Portabil: Rapsodii albe după decembrie roșu
Str. Lisabona / zona Cosmonauților
DETALII


ora 17:00
Timișoara Guitar Meeting
P-ța Sf. Gheorghe
DETALII


ora 18:00
Am Umor
Stand Up Comedy cu Dan Badea
Sala Capitol
DETALII


ora 19:00
Ansamblul „Faenza” (Franta) – Il Giardino di Giulio Caccini
Festivalul Baroc, Biserica Romano-Catolică Elisabetin (Piața Bălcescu)
DETALII


ora 19:00
Push up
Teatrul Național, Sala 2
DETALII


ora 19:00
CiviCultura 2019 – Un spectacol al orașului, interconectat
Parcul Dacia, Piața Mocioni, Parcul Regina Maria, Aleea Studenților
DETALII


ora 20:00
Festivalul de muzică de orgă Timorgelfest
Recital de orgă, solist Yannick Merlin (Franța)
Biserica Millenium


ora 20:00
Concert Timpuri Noi + A Csajod
Club Capcana
DETALII


ora 22:00
Sub:Control presents NUMA Crew
D’arc


ora 23:00
Nomad Audio’s new chapter, alături de M:Pathy
Escape Underground Hub


ora 23:00
3 years of database, alături de Mihai Popoviciu și Alenzek
Club database


ora 23:30
Haze Fest
Escape Underground Hub


20 octombrie


Vânatoare de comori arhitecturale
diverse locații
DETALII


Les Films de Cannes à Timișoara
12:00, THE WILD PEAR TREE, de Nuri Bilge Ceylan (2018, 188 min). În Competiție, Cannes 2018
15:30, LITTLE JOE, de Jessica Hausner (2019, 105 min, AT, UK, DE). Premiul pentru interpretare
feminină, Cannes 2019
17:30, MATTHIAS ET MAXIME, de Xavier Dolan (2019, 119 min, CN). În competiție, Cannes 2019
20:00, MARIA, REGINA ROMÂNIEI, de Alexis Cahill, (2019, 106 min). În prezența actorilor Anghel Damian și Daniel Plier + Q&A
UVT, Aula Magna
DETALII


ora 14:00
Dancing in the Autumn Sun
Undertheiv, Heaven Venue


ora 17:00
Memoriile Cetății: Timișoara Revoluției
Teatru Portabil: Rapsodii albe după decembrie roșu
Pod 16, Parc Alpinet
DETALII


ora 18:00
Memoriile Cetății: Timișoara Revoluției
Spectacol teatru senzorial – Memorii – Sebastian Dobrescu
Parc Dacia
DETALII


ora 18:00
Fonte di Gioia (Romania) / Alius Modum (Italia)
Festivalul Baroc, Biserica Romano-Catolică Elisabetin (Piața Bălcescu)
DETALII


ora 19:00
De ce iubim femeile
Teatrul Național, Sala Mare
DETALII


ora 19:00
Festivalul de Muzică Veche
Biserica Evanghelică Lutherană
GRAINDELAVOIX – ansamblu ce reușește să realizeze o muzicologie afectivă în acțiune, determinand publicul să-și construiască propria memorie a semnificațiilor, ne propune o incursiune în Arta italiană a alegoriei sacre.


ora 20:00
Festivalul de muzică de orgă Timorgelfest
Recital cameral, soliști Gianluca Vanzelli și Felician Roșca
Biserica Adventistă


21 octombrie


ora 20:00
Bani din cer, cu Mihai Bendeac și Mihaela Teleoacă
Opera Națională
DETALII


23-26 octombrie


Festivalul Internațional de Literatură
diverse locuri
DETALII


23 octombrie


ora 9:00
Petrică și Lupul, basm muzical
Sala Capitol
DETALII


ora 11:00
Albă ca zăpada, după Farții Grimm
Teatrul German
DETALII


ora 19:00
Matușa Julia și Condeierul
Teatrul Național, Studio „UTU Strugari”
DETALII


ora 19:00
Rigoletto, opera in trei acte si patru tablouri, de Giuseppe Verdi
Opera Națională
DETALII


ora 19:00
Apa Sâmbetei, concert Moebius Strip
Sala Capitol
DETALII


24-25 octombrie


Timișoara Fashion Week
Palazzo
DETALII


24 octombrie


ora 11:00
Albă ca zăpada, după Farții Grimm
Teatrul German
DETALII


ora 18:30
Seria de filme germane FilmparaDE
Gundermann (2018), Regie: Andreas Dresen
Librăria Cărturești


ora 19:00
Micuta Dorothy, musical, de Marius Teicu
Opera Națională
DETALII


24-27 octombrie


Vest Fest 2019
Complex Senator
DETALII


25 octombrie


ora 19:00
Cercurile increderii
Teatrul Național, Studio „UTU Strugari”
DETALII


ora 19:00
Concert 5GANG
Sala Olimpia


ora 19:00
Concert simfonic
Filarmonica Banatul, Sala Capitol
DETALII


ora 22:00
Puls alături de Vlad Arapasu, Chiodan, Paul Coman
D’arc


ora 23:00
HEAROES release showcase alături de Clarkent și Cugler
Club database


27 octombrie


Timișoara City Marathon
diferite trasee
LINK


ora 19:00
M-am hotărât să devin prost
Teatrul Național, Studio „UTU Strugari”
DETALII


Sunt un orb, cu Horațiu Mălăele
Sala Capitol
DETALII


28 octombrie


ora 19:30
Dl. Ibrahim și florile din Coran
Opera Națională
DETALII


29 octombrie


ora 18:00
Lacul lebedelor revăzut
Teatrul Maghiar, Sala Mare
DETALII


ora 19:00
M-am hotărât să devin prost
Teatrul Național, Studio „UTU Strugari”
DETALII


ora 19:00
Concert simfonic
Filarmonica Banatul, Sala Capitol
DETALII


Terminator – „Întunericul Destinului”, avanpremieră națională
Shopping City Timișoara, Cinema City, sala T IMAX
DETALII


30 octombrie


ora 19:00
Ce vine după
Teatrul Național, Studio „UTU Strugari”
DETALII


31 octombrie – 3 noiembrie


ExpoMobila Timișoara
CRAFT
DETALII


1 noiembrie


ora 20:00
O lecție de bune maniere
Sala Operei Naționale
DETALII


2 noiembrie


ora 19:00
Degustare muzicală: Ocolul pământului în 80 de melodii
Passpartout Hostel
DETALII


3 noiembrie


ora 18:00
FEST-FDR 2019
Deschiderea Festivalului
Pansion Eden, regia Arpad Schilling (ZKM Teatr, Croația / FEST)
Teatrul Național, Sala Mare
DETALII


ora 20:00
FEST-FDR 2019
Sunt o babă comunistă, după Dan Lungu, regia Antonella Cornici (Teatrul Național Timișoara / PREMIERA FESTIVALULUI)
Teatrul Național, Sala 2
DETALII


4 noiembrie


ora 18:00
FEST-FDR 2019
ImproShow (SUBCARPAȚI / FEST)
Teatrul Național, Sala Mare
DETALII


ora 20:00
FEST-FDR 2019
Despre tandrețe, de Matei Vișniec, regia Felix Alexa (Teatrul Dramaturgilor Români / FDR)
Teatrul Național, Sala 2
DETALII


ora 20:30
FEST-FDR 2019
Ilegitim, text colectiv de Adrian Sitaru și Alina Grigore, regia Adrian Sitaru (Teatrul Maghiar de Stat Cluj/ FDR)
Sala Mare a Teatrului German
DETALII


5 noiembrie


ora 18:00
FEST-FDR 2019
50 de secunde, de Daniel Oltean, regia Eugen Gyemant (Teatrul Național București/FDR)
Teatrul Național, Sala Mare
DETALII


ora 19:00
Festivalul Internațional Meridian
Sala Orpheum
DETALII


ora 20:00
FEST-FDR 2019
Povești de dragoste la prima vedere, după Gabriel Liiceanu, Adriana Bittel, Ioana Pârvulescu, Radu Paraschivescu, Ana Blandiana, regia Tudor Lucanu (Teatrul Național Cluj /FDR)
Teatrul Național, Sala 2
DETALII


ora 21:00
FEST-FDR 2019
Această Sonie, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar (Teatrul LUNI București / FDR)
Teatrul Național, Studio UȚU
DETALII


6 noiembrie


ora 18:00
FEST-FDR 2019
Taximetriști, de Bogdan Theodor Olteanu și Adrian Nicolae, regia Bogdan Theodor Olteanu (Teatrul Apollo 111, București / FDR)
Teatrul Național, Sala Mare
DETALII


ora 20:00
FEST-FDR 2019
Legături primejdioase, de Christopher Hampton după Choderlos de Laclos, regia Cristi Juncu (Teatrul Mic, București/FDR)
Teatrul Național, Sala 2
DETALII


7 noiembrie


ora 18:00
FEST-FDR 2019
Medea’s Boy, dramaturgia Ionuț Sociu și fragmente din Medeea de Euripide, regia Adrian Măjeri (Teatrul Apollo 111, București / FDR)
Teatrul Național, Sala Mare
DETALII


ora 18:30
Seria de filme germane FilmparaDE
Reise nach Jerusalim (2018), Regie: Lucia Chiarla
Librăria Cărturești


ora 19:00
Festivalul Internațional Meridian
Aula Bibliotecii Centrale Eugen Todoran
DETALII


ora 20:00
FEST-FDR 2019
Cântăreața cheală, de Eugène Ionesco, regia Radu Iacoban (Teatrul „Maria Filotti” Brăila / FEST)
Teatrul Național, Sala 2
DETALII


ora 21:00
FEST-FDR 2019
În numele tatălui, de Elena Vlădăreanu, regia Robert Bălan (Asociația Art No More, București/ FDR)
Teatrul Național, Studio UȚU
DETALII

8 noiembrie


ora 20:00
FEST-FDR 2019
Timișoara. Capăt de linie, de Peca Ștefan, regia Ana Mărgineanu (Teatrul Național Timișoara / FDR)
Teatrul Național, Sala 2
DETALII


ora 21:00
FEST-FDR 2019
Cercurile încrederii, de Radu Popescu, regia Mihaela Lichiardopol (Teatrul Național Timișoara / FDR)
Teatrul Național, Studio UȚU
DETALII


9 noiembrie


ora 18:00
FEST-FDR 2019
Feminin, de Elise Wilk, regia Eugen Jebeleanu (Teatrul Tineretului Piatra-Neamț/ FDR)
Teatrul Național, Sala Mare
DETALII


ora 18:00
Marea Adunare a Partidului Comedianţilor Români
Stand-Up Comdey cu Bordea şi Micutzu
Sala Olimpia
DETALII


ora 20:00
FEST-FDR 2019
Despre oameni și cartofi, textul și regia Radu Afrim (Teatrul „Andrei Mureșanu” Sfîntu Gheorghe/ FDR)
Teatrul Național, Sala 2
DETALII


ora 20:30
Marea Adunare a Partidului Comedianţilor Români
Stand-Up Comdey cu Bordea şi Micutzu
Sala Olimpia
DETALII


10 noiembrie


ora 18:00
FEST-FDR 2019
Experimentul P., de Radu Dragomirescu, regia Alexander Hausvater (Teatrul „Alexandru Davila” Pitești/ FDR)
Teatrul Național, Sala Mare
DETALII


ora 20,30
Jurnal de România. Timișoara, textul și regia Carmen Vidu (Teatrul German de Stat Timișoara/ FDR)
FEST-FDR 2019
Sala Mare a Teatrului German
DETALII


11 noiembrie


ora 20:00
FEST-FDR 2019
Pescărușul, de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban (UNTEATRU, București / FEST)
Închiderea Festivalului
Teatrul Național, Sala 2
DETALII


ora 21:00
FEST-FDR 2019
În umbra marelui plan, regia și dramaturgia Catinca Drăgănescu (Reactor, Cluj/ FDR)
Teatrul Național, Studio UȚU
DETALII

15-17 noiembrie


ROVINHUD WINE SHOW
Hotel Timișoara
DETALII


15 noiembrie


ora 23:00
Deborah De Luca
Club Database
DETALII


18 noiembrie


Bani din cer, cu Mihai Bendeac și Mihaela Teleoacă
Opera Națională
DETALII


21 noiembrie


ora 18:30
Seria de filme germane FilmparaDE
Der Junge muss an die frische Luft (2018), Regie: Caroline Link
Librăria Cărturești


23 noiembrie


ora 19:00
Concert Florin Chilian
Turneu de promovare a noului album, ”PlânSuRâsu”
Sala Mihai Perian a CNA Ion Vidu
DETALII


5 decembrie


ora 18:30
Seria de filme germane FilmparaDE
Königin von Niendorf (2016), Regie: Joya Thome
Librăria Cărturești


14 decembrie


Gospel meets Christmas
Sala Capitol
DETALII


15 decembrie


Gospel meets Christmas
Sala Capitol
DETALII